Історія створення школи

Село, яке сьогодні називається Тернава, згадується в давніх документах під назвою Tarnava в 1785-1788 рр. Як свідчать народні перекази, назва Тернава походить від слова терня. На печатці села Тернава ( ХIХ ст.) як символ, була зображена міська брама з трьома вежами, обабіч – два зелені пагорби.
Герб – у золотому полі на зеленій основі червона міська брама з трьома вежами, обабіч – два зелені пагорби.
Прапор - квадратне полотнище; на жовтому фоні червона міська брама з трьома вежами; по периметру прапора йде зелена лиштва.
В 1911 р. в селі Тернава була читальня «Просвіта», яка була центром патріотичного виховання.
Школа в селі Тернава згадується вже у 1848 році. Гміни Тернава і Поляна мали спільну однокласну школу з українською мовою викладу. Слід зазначити, що не всі діти шкільного віку (від 6 до 12 років) навчались у школі. Так, у 1877 році у с. Тернава таких дітей було: хлопців – 56, дівчат -54, з них навчались: хлопців – 35, а дівчат – 20.
У1927році директором школи був поляк Швідрах. Книжка (навчальний підручник) була руська. Дуже принижувалося все національне. У школі на цей час було 4 класи. У 3 і 4 класі навчалися по два роки. Всього навчання тривало 6 років. Директор жив у школі, в старому корпусі. У 1927 році це була Дрогобицька область Добромильський район Тарнавська семирічна школа. Навчання провадилось у дві зміни. Добромильським РВНО призначено директором школи Куценка С.Г.
У1961-62р. призначено Шевченка І.Н. директором школи.

Від 30.08 - директор школи – Муль В.Є.
Назагал у 90-х роках ХХ ст. динаміка учнів виявилася позитивною, а максимуму досягнуто в2002році. Якщо у травні 1992 року школу успішно закінчило 75 учнів, то в 2002 р. – 142 учні. Чисельний спад почався вже у 2003р., а кількість учнів щорічно різко зменшувалася і через десять років знизилася до цифри 63.
У2013/14 н.р. Тернавська школа мала 9 класів і лише 68 учнів(це вдвічі менше, порівняно із 2002р.),з якими працювало 20 учителів. До жовтня 2013р. директором був Муль В.Є. У зв'язку з його переходом на іншу педагогічну роботу колектив очолила Петрик Л.В., яка працювала вчителькою початкових класів.
Тернавська школа розміщена в двох корпусах. У першому є кабінет директора, учительська, музей і класні кімнати. У другому знаходяться класи підготовчої групи й молодших школярів, спортивна кімната. Діють окремі приміщення бібліотеки та їдальні. В останні роки зроблено частковий ремонт, замінено вікна, двері, оновлено фасад школи. З кінця2013року працює інтернет, а в січні2014р. школа отримала мультимедійний комплект. У 2018 році здійснена прибудова комфортного і сучасного санвузла у першому корпусі. Під дієвим керівництвом директорки школи у2019році відбулося перекриття даху корпусу номер 1 металочерепицею. У літній період при школі діяв оздоровчий табір "Ясенка".
Для педагогічного колективу й учнів став особливим1991/1992 навч.рік. Це був перший навчальний рік у незалежній Україні. За шкільні парти Тернавської школи 1 вересня 1992 р.сіло 15 дітей, котрим пощастило здобувати знання уже в нових суспільно-політичних реаліях.
У школі працює творчий, високопрофесійний та дружній педколектив, завдяки якому організовуються сучасні, креативні та мистецько-пізнавальні заходи.
Зокрема, цікаве святкове дійство" Відлуння поколінь" відбулося в Тернавській школі 24 травня2009року, де взяли участь колишні й теперішні педагогічні працівники та випускники школи. У програмі свята було передбачено Божественну літургію, святковий концерт і садіння "Алеї поколінь".
У цьому ж році в окремому приміщенні розташували шкільну бібліотеку. Її відкриття перетворилося на неповторне свято не лише для учнів і педагогів, а й мешканців села. У межах заходу районне керівництво, місцеві жителі, учні подарували для шкільної книгозбірні книжки, зокрема з історії рідного краю.
Помітною подією не лише шкільного життя, а й краю стало іменування Тернавської школи 29 серпня2010р. на честь священника-василіянина С.Гнатюка. Урочистості розпочалися Архієрейською св.Літургією. Її відслужили владики Я.Приріз та І.Білик (канонік Папської базиліки Св.Марії Більшої, уродженець Княжполя, настоятель місцевого храму), а також прибулі священники та студенти Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. Й.Рутського. Далі святкування продовжилося в школі, де освячено пам'ятну дошку із барельєфом С.Гнатюка й музей, проведено Святкову академію і концерт за участю учителів та учнів.
У другому десятиріччі ХХ ст. пожвавилася туристично-краєзнавча робота з учнями, яку цілеспрямовано проводили О.Р. Городецька та інші учителі школи. Учні пізнають рідний край, його природу, історію і культуру через одноденні мандрівки стежками рідного краю, на сусідній замок Гербуртів, до Пастушкової церкви поблизу села Губичі, Лаврівського монастиря та ін.; беруть участь у численних конкурсах та районних змаганнях ("Левурда",,"Сокіл","Джура","Сурми звитяг","Дружба").Так формується їхнє світосприйняття, національний патріотизм, зміцнюється гордість за рідний край з його славним історичним минулим та культурними здобутками.
14 грудня2012року у Тернавській ЗСШ I-II ст. під керівництвом методиста РІМЦ А.П. Зиблікевич та організатора дійства вчителя історії та християнської етики О.Б.Галушко у цікавій пізнавальній формі відбувся районний семінар учителів християнської етики. Ця велична подія була присвячена презентації книги відомого історика-релігієзнавця Івана Паламаря "Отець Северіян Гнатюк, василіянин".
Почесним гостем свята, звичайно ж, був автор книги Іван Паламар, який, за народним українським звичаєм, прийняв хліб-сіль від учнів школи і ознайомив присутніх зі своїми біографічними відомостями та пояснив причину написання такої цікавої пізнавальної книги. Серед запрошених була і місцева поетеса, член Всеукраїнського об'єднання "Письменники Бойківщини", лауреат літпремії ім.М.Утриска, член Союзу українок та КУНу Марія Прокопець. Гостями свята були також М.Ф. Білик, доцент Дрогобицького університету, І.І. Тиличко, член Національної спілки журналістів України, О.В.Леськів, член Всеукраїнського об'єднання "Письменники Бойківщини", організатор і керівник хорів Старосамбірщини «Надія церкви», член Національної спілки журналістів України.
Ця подія не залишила байдужою жодну людину, яка була присутня на цьому дійстві, а благословення місцевого пароха о.Ігоря налаштувало всіх на творчу працю.
7 жовтня2019року у Тернавській ЗСШ І-ІІ ст. відбулася презентація книги нашого земляка, знаного українського історика, доктора історичних наук, професора Михайла Кріля "Тернавський край". Ця книга - історія сіл Тернави, Поляни, П'ятниці та Рожевого. Автор тривалий час вивчав архівні документи, збирав свідчення односельчан, унікальні родинні світлини, листи, аби відтворити історичні віхи Тернавського краю.
Значно допоміг у збиранні фактичного матеріалу головний редактор видавництва "Знання", уродженець Тернави і промоутер книги Мирон Іваник, долучилися до збору матеріалу і директор Тернавської школи Петрик Л.В. з колегами, В.Іваник, С.Мегіц, Я.Стебельський. Певні факти про церковне життя автор почерпнув під час розмов зі священниками І.Ільківим та С.Стукалом. Книга видана за часткової фінансової підтримки депутата Львівської обласної ради М.Гички.

Основним акцентом свята були ключові слова, звернені до автора книги М.Кріля: "Ваша книга - це зв'язок поколінь. Вона вчить цінувати мить життя, шукати істину та передавати майбутнім поколінням все про минуле нашої малої батьківщини. Ви внесли нову хвилю в краєзнавство нашого краю. За це Вам низький уклін і щира подяка!"

Кiлькiсть переглядiв: 361

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

ternava-zosh.lviv.sch.in.ua
Демонстраційний сайт Закладу загальної середньої школи І-ІІ ступенів

вулиця Замкова 64,
поштовий індекс 82042, Львівська область, Самбірський район, село Тернава,
Україна

Дата останньої зміни 22 Квітня 2024

Цей сайт безкоштовний!